Możliwości przechowywania suszu konopnego jest wiele. Jednak nie wszystkie pomysły są tak samo dobre. Źle przechowywany susz może spleśnieć lub po prostu zwietrzeć. Słoiczek, woreczek strunowy, opakowanie plastikowe, blaszane pudełko czy opakowanie papierowe? W jakim opakowaniu i w jakich warunkach najlepiej przechowywać susz konopny, aby nie stracił on swoich właściwości?
Rodzaj opakowania
Najlepszym opakowaniem do przechowywania suszu jest szczelny, szklany pojemnik. Szkło nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów, jest obojętne dla konopi, a przy tym dobrze chroni je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (powietrza, wilgoci). Najmniej odpowiedni sposób to przechowywanie suszu w plastikowych torebkach. Często są nieszczelne, przez co przepuszczają ciepło i wilgoć. Z kolei zbyt szczelne opakowania i torebki plastikowe sprawiają, że susz się „poci”, rozwija się wilgoć, a w konsekwencji pleśń. Dodatkowo tworzywa sztuczne mogą wydzielać nieprzyjemne zapachy i tworzyć tzw. „statyczne przyleganie” – jeśli plastikowe opakowania posiada ładunek elektrostatyczny, może dojść do uszkodzenia suszu i zmniejszenia zawartości kannabinoidów.
Wilgotność, temperatura, światło
Susz konopny najlepiej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Światło jest jednym z ważniejszych czynników degradującym kannabinoidy, dlatego słoik, w którym znajduje się susz, warto okleić np. taśmą izolacyjną lub wybrać specjalny, hermetyczny ultrafioletowy słoik z ciemnego szkła. Jeśli chodzi o temperaturę, nie może być za wysoka. Przechowywanie suszu w zbyt ciepłym miejscu może wysuszać kannabinoidy, jednak nie poleca się również przechowywania suszu w lodówce, a tym bardziej w zamrażalniku. Temperatura i wilgotność powinny być w miarę stabilne, przy czym nie należy zupełnie pozbawiać suszu wilgotności – jeśli powietrze jest zbyt suche, susz straci swoją jakość.