Mówiąc o dobroczynnych właściwościach konopi, najczęściej przywołuje się kannabinoidy, przede wszystkim CBD i THC. Kannabidiol i tetrahydrokannabidiol to najbardziej znane i, jak na razie, najdokładniej przebadane substancje czynne występujące w marihuanie, chociaż nie jedyne. Naukowcy coraz częściej i coraz dokładniej zaczynają przyglądać się terpenom. Są to oleje eteryczne odpowiadające za przyjemny zapach. Znajdują się nie tylko w konopiach, ale także w innych roślinach, np. w imbirze, cynamonie, lawendzie, skórce cytryny czy mięcie pieprzowej. Terpeny mogą mieć bardzo korzystny wpływ na organizm ludzki.
Właściwości terpenów
Terpeny nie mają działania psychoaktywnego, produkowane są przez gruczoły żywiczne, które biorą udział w wytwarzaniu CBD. W świecie roślin pełnią funkcje obronne – rośliny wydzielają aromaty, które mają odstraszać szkodzące im owady, a jednocześnie przyciągać te, które biorą udział w zapylaniu. Nie zaliczają się do kannabinoidów, ale badania wskazują, że terpeny wzmacniają ich działanie. Udowodniono, że kannabinoidy nie działają tak skutecznie, jeśli zostaną wyizolowane. Terpeny oddziałują na organizm na różne sposoby – niektóre poprawiają nastrój i dodają energii, podczas gdy inne działają uspokajająco i relaksująco.
Terpeny w konopiach
W konopiach występuje ponad 100 różnych rodzajów terpenów. Występują one w zróżnicowanym stężeniu i ze zróżnicowaną częstotliwością. Najczęściej wykorzystywane terpeny to:
- micren o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym i przeciwbólowym; micren ma również właściwości odprężające i uspokajające, dlatego może być wykorzystywany przy zaburzeniach snu;
- limonen, który wykazuje działania przeciwgrzybicze i bakteriobójcze, poprawiający ogólne samopoczucie;
- pinen o silnych właściwościach przeciwzapalnych; ma działanie antyseptyczne i wykrztuśne, ma pozytywny wpływ na pamięć;
- kariofilen działający przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo oraz przeciwbólowo.