Istnieje wiele sposobów przyjmowania medycznej marihuany. Do najpowszechniejszych należą palenie oraz przyjmowanie doustne (olejki, nalewki, mieszanie z żywnością). Jednak najkorzystniejszą, najzdrowszą i najbezpieczniejszą formą przyjmowania medycznej marihuany jest waporyzacja. Umożliwia dostarczenie do organizmu cennych substancji aktywnych bez konieczności spalania suszu. Na czym polega waporyzacja i jak działają urządzenia do waporyzacji?
Waporyzacja a inne sposoby przyjmowania medycznej marihuany
Waporyzacja jest jednym z najszybszych sposobów na dostarczenie do krwioobiegu czynnych substancji, które znajdują się w marihuanie medycznej. Równie szybką metodą jest palenie, jednak obarczone jest ono szeregiem wad. Przede wszystkim pod wpływem temperatury następuje utrata znacznej części związków bioaktywnych. Ponadto podczas palenia wydzielają się toksyny, substancje smoliste, nierzadko kancerogenne, niekorzystne dla naszego zdrowia. Z kolei przyjmowanie doustne wiąże się z niższą biodostępnością, substancje czynne są także wolniej wchłaniane przez organizm, a więc zaczynają działać dopiero po pewnym czasie od spożycia.
Jak działają urządzenia do waporyzacji?
Waporyzacja to forma inhalacji. Urządzenia do waporyzacji – waporyzatory – podgrzewają susz do takiej temperatury, w której będzie on parował, ale nie będzie dochodziło do jego spalania. Podczas procesu parowania zaczynają uwalniać się kannabinoidy, które wdychane są przez pacjenta. Ważne, by urządzenie podgrzewało marihuanę do odpowiedniej temperatury – musi być ona wyższa od temperatury parowania kannabidoidów (160 – 180°C dla CBD i 157°C dla THC), a jednocześnie nie może przekraczać 230°C, aby nie doszło do spalania. Najbezpieczniejsza, najbardziej optymalna temperatura podgrzewania to ok. 200 – 220°C. Związki czynne przedostają się z pary do płuc, a następnie od razu do krwioobiegu, dzięki czemu waporyzacja daje bardzo szybki efekt terapeutyczny (substancje zaczynają działać już po ok 5 – 10 minutach).