AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, jest przewlekłą, nawrotową chorobą zapalną skóry, objawiającą się silnym świądem, zaczerwienieniem i suchością skóry, która dodatkowo podatna jest na powtarzające się zakażenia bakteryjne. Przyczyny AZS nie są do końca znane, jednak uważa się, że odpowiedzialne są tu czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne – układ odpornościowy nieprawidłowo reaguje nawet na małe dawki antygenów . Atopia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Na początku XX wieku AZS dotyczyło 1% populacji, tymczasem dzisiaj atopowe zapalenie skóry może dotyczyć aż 1/3 populacji.
Jak leczy się AZS?
Leczenie AZS nie jest oczywiste. Choroba najczęściej towarzyszy pacjentom przez całe życie. Metody terapii dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta, przy czym stosuje się głównie leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Jeśli wiadomo, jakie czynniki powodują reakcje alergiczne, należy wyeliminować je z otoczenia lub pokarmów chorego.
Konopie w leczeniu atopowego zapalenia skóry
Przy AZS należy w szczególny sposób dbać o skórę. Bardzo ważne jest jej nawilżanie i natłuszczanie. Do codziennej pielęgnacji najlepiej wybierać delikatne kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej, np. maści i kremy konopne zawierające olej konopny. Olej konopny ma właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia, chroni przed czynnikami ze środowiska zewnętrznego (mróz, wiatr, działanie promieni słonecznych), a także odbudowuje płaszcz hydrolipidowy naskórka, dzięki czemu skóra nie traci wilgotności. Także odpowiednia dieta może pomóc w walce z chorobą. Przy AZS ważne jest utrzymywanie w organizmie prawidłowych proporcji kwasów omega-3 do kwasów omega-3. Z tego powodu warto włączyć do diety olej konopny – jest on doskonałym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.