„Konopny kac” – co to takiego?

Medyczna Marihuana

Kac, objawiający się najczęściej bólami głowy, wzmożonym pragnieniem spowodowanym odwodnieniem organizmu, nadwrażliwością na światło czy problemami z koncentracją, kojarzy się przede wszystkim z alkoholem. Również po spożyciu zbyt dużej dawki marihuany może pojawić się szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. Chociaż objawy mogą być zbliżone, warto wiedzieć, że marihuana zupełnie inaczej oddziałuje na nasz organizm. Czym zatem jest konopny kac?

Badania nad kacem konopnym

Niestety, stosowanie marihuany, nawet do celów medycznych, stanowi pewnego rodzaju tabu, w związku z czym nie dysponujemy wieloma badaniami dotyczącymi konopnego kaca. Najbardziej znane opracowanie pochodzi z 1985 r. W badaniu wzięło udział 13 mężczyzn, którym podano placebo lub jointy zawierające 2,9% THC, a następnie poproszono ich o wykonanie szeregu zadań intelektualnych. Uczestnicy zostali ponownie poddani testom po przespanej nocy, a naukowcy porównali wyniki osób, które otrzymały placebo z wynikami osób, które spożywały THC. Według badań konopie mogą dawać efekt kaca następnego dnia. Na podstawie badań przeprowadzonych w 1998 r. (niestety, na równie małej grupie uczestników – 10 mężczyzn) stwierdzono, że syndrom dnia poprzedniego jest możliwy, ale po jednym joincie ryzyko kaca jest minimalne.

Kiedy może pojawić się kac konopny?

Tak jak w przypadku alkoholu, tak i kac konopny może pojawić się w wyniku nadmiernego spożycia. Pamiętajmy jednak o tym, że marihuana działa na każdego inaczej, a konopie konopiom nierówne. Wszystko zależy od indywidualnej tolerancji na THC, nie bez znaczenia jest również zawartość tego kannabinoidu w produkcie. W przypadku wystąpienia objawów konopnego kaca warto wziąć chłodny prysznic lub zażyć trochę ruchu. Pomóc powinno odpowiednie jedzenie i nawodnienie organizmu, a także kofeina.

Udostępnij post:

Ostatnie wpisy
Potrzebujesz Pomocy?

Zespół lekarzy tworzących SpectraMed, to sami profesjonaliści, do których możesz się zgłosić z każdym problemem. Wystarczy umówić wizytę.

Zobacz też: