Medyczna marihuana – właściwości, efekty działania medycznej marihuany

Medyczna Marihuana
Jeszcze do niedawna konopie indyjskie były powszechnie traktowane wyłącznie jako używka i zarazem wstęp do groźniejszych narkotyków, a ich posiadania zakazywano w każdej sytuacji. Tymczasem obecnie coraz częściej stosuje się ją w leczeniu różnego rodzaju chorób i dolegliwości o rozmaitym podłożu. Medyczną marihuanę z powodzeniem wykorzystuje również nasza klinika konopna. Jakie właściwości decydują o jej użyciu? W ramach jakich terapii się po nią sięga? Jakie jest jej działanie?

Właściwości medycznej marihuany

Konopie indyjskie są znane i powszechnie wykorzystywane na wiele sposobów aż od ok. dwunastu tysięcy lat. Niegdyś wytwarzano z nich włókna, dlatego odgrywały ważną rolę w życiu gospodarczym i społecznym aż do XX w., kiedy zostały zastąpione przez tworzywa syntetyczne. Z ich zastosowania jednak nie zrezygnowano, lecz zmieniło ono swój charakter – w XX i XXI w. w świadomości społecznej jest postrzegana przede wszystkim jako używka, w niektórych krajach surowo zakazana, a w innych całkowicie dozwolona. Z kolei od kilkudziesięciu lat popularność zyskuje medyczna marihuana, która zawiera wysokie stężenia substancji czynnych i wykazuje właściwości lecznicze.
Kluczowymi związkami, które decydują o działaniu konopi używanych również w naszej klinice, są kannabinole. Te substancje wchodzą w reakcje z receptorami układu endokannabinoidowymi, oddziałując w ten sposób na stan całego organizmu, w tym również psychiki. Co ważne, związki, o których mowa, występują licznie, bo w ilości kilkuset, wyłącznie w marihuanie – jak dotąd nie znaleziono ich w żadnych innych roślinach. Ich pożądane w rozmaitych terapiach działanie sprawia, że można stwierdzić, iż z powodzeniem leczy różne dolegliwości.

Oto najważniejsze właściwości medyczne konopi indyjskich:

  • hamują i wspomagają walkę ze stanami zapalnymi,
  • ograniczają dysfunkcje organizmu o podłożu neurologicznym;
  • poprawiają odporność komórek,
  • obniżają ryzyko niedokrwienia mózgu,
  • mają działanie antyoksydacyjne,
  • łagodzą uczucie bólu,
  • wspomagają profilaktykę przeciwzawałową,
  • przeciwdziałają rozwojowi chorób o charakterze autoimmunologicznym,
  • obniżają napięcia lękowe.

Zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu

Jeszcze do niedawna, bo w latach 60. i 70. XX w. wskazywano, że medyczna marihuana ogranicza skutki uboczne po chemioterapii wykorzystywanej w ramach leczenia nowotworów. Podkreślano, że hamuje nudności i wymioty, a do tego poprawia samopoczucie, lecz obecnie jej zastosowanie jest dużo szersze. Zanim jednak je doceniono, musiało minąć wiele lat.
Konopie cieszyły się dużą popularnością w wielu dziedzinach życia aż do początku XX w., kiedy niemal całkowicie wycofano ją z użycia, a w wielu krajach zdelegalizowano. Mimo lat niechęci, która utrzymywała się również w środowiskach prawniczych i lekarskich, w drugiej połowie XX w. powróciło zainteresowanie nimi, jednak wciąż były zakazane. Sytuacja zaczęła ulegać zmianie pod koniec XX w., gdy coraz częściej udawało się potwierdzać ich właściwości. Ponieważ stwierdzono, że marihuana leczy, wiele państw zdecydowało się na jej dopuszczenie do obrotu w ramach terapii medycznych. W Polsce nastąpiło to w 2017 r., dzięki czemu pacjenci mogą obecnie legalnie sięgać po preparaty konopne, których z powodzeniem używa również nasza klinika.
Jak się okazuje, znajdują one szerokie zastosowanie w licznych chorobach i dolegliwościach zdrowotnych. Jakich? Poniżej wymieniamy i opisujemy część z nich.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że lecznicza marihuana wspomaga walkę z tym rodzajem demencji poprzez hamowanie niekorzystnych zmian na poziomie komórkowym. Dzięki niej ograniczony zostaje ich rozpad, podobnie jak zmniejszają się stany zapalne. Nasza klinika konopna stosuje kanabinole również z uwagi na to, że przekładają się one na ograniczenie aktywności płytek pozakomórkowych i powodują rozpad splotów wewnątrzkomórkowych, które są jednymi z kluczowych czynników powodujących rozwój choroby Alzheimera. Również fakt, że użycie medycznej marihuany korzystnie oddziałuje na szlaki kanabinolowe, sprawia, że warto po nią sięgać w ramach terapii przeciwko tej formie demencji.

Stwardnienie zanikowe boczne

Innym poważnym schorzeniem, w którym konopie indyjskie mogą okazać się pomocne, jest stwardnienie zanikowe boczne. Podobnie jak Alzheimer, ma ono podłoże neurologiczne i prowadzi do utraty samodzielności poprzez brak władania nad układem ruchu i stopniowy zanik funkcji mięśni. Leczenie medyczną marihuaną polega w tym przypadku na ograniczeniu symptomów choroby – na taką możliwość wskazują m.in. wyniki badań opublikowane w 2010 r. w czasopiśmie „Palliative Medicine in Practice”.
Również w terapii przeciw stwardnieniu rozsianemu coraz częściej odnotowuje się stosowanie marihuany medycznej. Wynika to z faktu, że wielu lekarzy i pacjentów po jej włączeniu zauważa wyraźną poprawę, która polega na ograniczeniu spastyki mięśniowej, zmniejszeniu odczuwania bólu, poprawie kontroli nad oddawaniem moczu i łagodzeniu wycieńczenia fizycznego. Istnieją przypuszczenia, że jej lecznicze właściwości są nawet lepsze niż standardowych metod farmakologicznych. Z tego i innych względów stosuje ją z powodzeniem także nasza klinika konopna.
W coraz większym stopniu jej działanie jest doceniane przez lekarzy i pacjentów onkologicznych. Wykorzystanie medycznej marihuany staje się szczególnie popularne wśród osób ze zdiagnozowanym glejakiem mózgu, który należy do najcięższych i najgorzej rokujących form raka. Wiele badań wskazuje, że rośliny konopne wprost wspomagają leczenie nowotworów, hamując ich rozwój poprzez ograniczenie procesu angiogenezy prowadzającego do ich powstawania.

Choroby skóry

Szerokie zastosowanie medycznej marihuany obejmuje także choroby dermatologiczne, co wynika z faktu, że wspomaga leczenie stanów zapalnych, poprawia natłuszczenie i reguluje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za równowagę warstwy hydrolipidowej. Z tego względu poleca się ją m.in. w przypadku:

  • świądu,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • łuszczycy,
  • wysypki,
  • egzemy.

Choroby psychiczne

Jedna z chorób, w których najczęściej stosowana jest lecznicza marihuana, to epilepsja, powszechnie nazywana padaczką. Zarówno z licznych badań, jak i relacji pacjentów wynika, że terapia konopna efektywnie ogranicza jej objawy – napady stają się rzadsze i mniej intensywne, zahamowana zostaje spastyka, zmniejszają się też inne dolegliwości związane z chorobą.

Epilepsja

Jedna z chorób, w których najczęściej stosowana jest lecznicza marihuana, to epilepsja, powszechnie nazywana padaczką. Zarówno z licznych badań, jak i relacji pacjentów wynika, że terapia konopna efektywnie ogranicza jej objawy – napady stają się rzadsze i mniej intensywne, zahamowana zostaje spastyka, zmniejszają się też inne dolegliwości związane z chorobą.

Bóle o podłożu neuropatycznym

Jedną z podstawowych właściwości, które wykazują konopie indyjskie, jest działanie przeciwbólowe. Wchodząc w reakcje z receptorami znajdującymi się w układzie endokannabinoidowym, ograniczają odczuwanie bólu i uśmierza związane z nim dolegliwości. Przekłada się to na uniwersalność ich zastosowania w wielu najróżniejszych stanach chorobowych o podłożu nie tylko neurologicznym. Wiedząc, jak leczy i działa medyczna marihuana, można po nią sięgnąć też w ramach terapii paliatywnej czy nowotworowej.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie inne medykamenty dostępne na rynku, tak i marihuana, choć leczy, może wykazywać pewne niepożądane skutki uboczne. Od razu należy jednak podkreślić, że są one stosunkowo lekkie, a korzyści płynące z jej zastosowania znacznie je przewyższają. Wyklucza się jej użycie u:

  • osób cierpiących na alergię na kannabinoidy,
  • młodocianych w wieku poniżej 18 lat,
  • kobiet w ciąży i planujących zajście w ciążę,


Osoby niepełnoletnie nie powinny sięgać po gatunki z wysoką zawartością THC, ponieważ tego rodzaju odmiany rośliny mają działanie psychoaktywne i uzależniające. Z tego samego względu ich stosowanie powinno być dokładnie nadzorowane również u dorosłych, tak aby nie dopuścić do rozwinięcia się objawów nałogu. Sięgając po medyczną marihuaną z dużym stężeniem THC, należy uwzględnić ryzyko osłabienia koncentracji, senności, małomówności, zakłopotania, napadów śmiechu, częściowej utraty kontroli nad własnym zachowaniem, a nawet możliwości wystąpienia halucynacji.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że na rynku występują – również w ramach sprzedaży bez recepty – preparaty i gatunki konopi z bardzo niską zawartością psychoaktywnego tetrahydrokannabidiolu, czyli wspomnianego THC. Ich zastosowanie jest wolne od skutków ubocznych związanych z oddziaływaniem na percepcję. Nasza klinika konopna wykorzystuje leczenie marihuaną medyczną w sposób maksymalnie bezpieczny i indywidualnie dostosowany do potrzeb, wymagań oraz możliwości każdego pacjenta. Zapraszamy do współpracy każdego, kogo interesuje w pełni kontrolowane użycie tej rośliny w terapiach przeciw różnym chorobom!

Jesteś zainteresowany prowadzeniem terapii konopnej u siebie?
Koniecznie sprawdź nasz cennik

Udostępnij post:

Zobacz też: