Opis przypadku – przewlekły ból pleców.

Medyczna Marihuana

Pacjent z przewlekłym zespołem bólowym pleców, po wypadku

Leczenie medyczną marihuaną jest szeroko stosowane na całym świecie od wielu lat. Istnieją doniesienia naukowe mówiące o tym, że stosowanie konopi ma uzasadnienie w przypadku przewlekłych bólów pleców spowodowanych zarówno zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawów kręgosłupa, chorobami zapalnymi (takimi jak np. ZZSK) oraz przebytym urazem.

W doniesieniach naukowych jest opisany przypadek pacjenta- 60-letniego mężczyzny, który upadł podczas pracy 19 lat temu i od tego czasu cierpi na przewlekły ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego z objawami pochodzenia  korzeniowego lewej kończyny dolnej.

Pacjent został poddany licznym interwencjom medycznym przez te lata. Zastosowano wiele metod leczniczych takich jak na przykład zastrzyki steroidowe do stawów kręgosłupa, blokady nerwowe, zastrzyki przeciwbólowe do kończyny dolnej bolesnej, infuzje z lidokainy oraz podjęto nawet próbę stymulacji przewodu przedsionkowo-rdzeniowego. Przez okres kilkunastu lat stosował rozmaite zabiegi z zakresu fizjoterapii (zarówno fizykoterapia, jak i kinezyterapia) z miernym efektem. Skorzystał także z psychologa leczenia bólu. Pomoc przynosiło niewiele leków: gabapentyna, sertralina i nortryptylina.

W ostatnim badaniu rezonansem magnetycznym uwidoczniono liczne uwypuklenia w kręgosłupie L-S na poziomach od L2 do S1. zaobserwowano łagodne modelowanie worka oponowego i zwężenie kanału kręgowego. Po zastosowanej laminektomii zdiagnozowano u pacjenta przewlekły ból pleców.

W celu poprawy jakości życia zdecydował się rozpocząć stosowanie medycznej marihuany, aby uśmierzyć ból i móc powrócić do czynności dnia codziennego. W przebiegu choroby pacjent przebywał na rencie inwalidzkiej. Po rozpoczęciu terapii medyczną marihuaną pacjent rozpoczął pracę jako arborysta i kontynuuje ją do dnia dzisiejszego. Choroby współistniejące opisywanego pacjenta to hipercholesterolemia, stan przedcukrzycowy, rak podstawnokomórkowy oraz zaburzenia lękowe.

Terapię medyczną marihuaną rozpoczął w Klinice Leczenia Bólu zajmującą się leczeniem medyczną marihuaną. Leczenie stosuje tylko wieczorem, w domu, po powrocie z pracy. Odkrył, że marihuana ma działanie uspokajające, umożliwiając mu spokojny sen i mniejszy ból następnego dnia. Jakość życia pacjenta uległa ogromnej poprawie, a zaburzenia lękowe, które przed zastosowanej medycznej marihuany uniemożliwiały pacjentowi funkcjonowanie w społeczeństwie obecnie występują znacznie rzadziej, prawie w ogóle. W trakcie choroby pacjent stosował duże dawki leków narkotycznych, terapia medyczną marihuaną pozwoliła mu obniżyć dawki stosowanych leków.

Piśmiennictwo:

Hill, K. P. (2015). Medical Marijuana for Treatment of Chronic Pain and Other Medical and Psychiatric Problems. JAMA, 313(24), 2474.

Udostępnij post:

Zobacz też: