Marihuana medyczna może być pomocna przy leczeniu i łagodzeniu objawów różnych schorzeń, np. stwardnienia rozsianego, epilepsji, choroby Parkinsona i Alzheimera, jaskry, chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, otyłości czy osteoporozy. Marihuana ma również działanie łagodzące bóle różnego pochodzenia. Często jest jedyną alternatywą dla pacjentów, którzy nie mogą przyjmować innych leków lub inne substancje okazują się nieskuteczne.
Medyczna marihuana w Polsce
Marihuanę medyczną pozyskuje się z konopi siewnych, które uprawiane są w kontrolowanych warunkach. W krajach UE dopuszczone są do obrotu dwa leki na bazie marihuany i chociaż mają status preparatów o niskim ryzyku uzależnienia, dostępne są wyłącznie na receptę. W Polsce, niestety, marihuanę leczniczą wciąż zalicza się do narkotyków – aby zacząć terapię, również niezbędna jest recepta od lekarza (lek nie jest refundowany). Możliwy jest również import docelowy, jednak jest to dosyć żmudna procedura. Bez problemu można natomiast kupić (w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością) preparaty zawierające CBD, które w odróżnieniu od THC nie ma właściwości psychoaktywnych.
Koszty terapii marihuaną medyczną
Dostępna w Polsce marihuana do celów leczniczych zawiera ok 19% THC i mniej niż 1% CBD. Terapia marihuaną medyczną nie należy do najtańszych, a do tego nie jest refundowana przez NFZ (refundacja możliwa jest jedynie w przypadku importu docelowego). Średnia cena za 1 gram suszu z konopi wynosi od 60 do 70 zł. W zależności od schorzenia koszt terapii może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Ogólnodostępne środki z CBD, które również mogą być pomocne przy różnego rodzaju schorzeniach, to zazwyczaj koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Olejki CBD dostępne są jako roztwory w różnych stężeniach (np. 4, 6, 8, 15%).