Choroby nowotworowe są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie i drugą przyczyną zgonów w Polsce – na raka umiera rocznie ok. 10 milionów osób na świecie, w tym ok. 100 tysięcy osób w Polsce. Według Polskiego Towarzystwa Onkologicznego średnio 400 osób dziennie dowiaduje się, że musi zmierzyć się z chorobą. Co prawda w naszym kraju zachorowalność na nowotwory złośliwe jest relatywnie niska, ale niestety statystyki są bardzo wysokie, jeśli chodzi o śmiertelność. Za powstawanie nowotworów odpowiedzialne są różne czynniki (m.in. palenie papierosów, nieodpowiednia dieta i nieodpowiedni tryb życia, przewlekłe infekcje bakteryjne i wirusowe, genetyka).
Konopie a terapia nowotworów
W zależności od rodzaju nowotworu konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Powszechnie stosowane jest leczenie chirurgiczne, chemioterapia, radioterapia, hormonoterapia, immunoterapia czy terapia celowana. Lekarze i naukowcy badają również, jaki wpływ na terapię nowotworową może mieć medyczna marihuana. Badania wykazują, że kannabinoidy, m.in. CBD i THC, hamują rozmnażanie komórek nowotworowych. Mają również zdolność niszczenia komórek nowotworowych, nie niszcząc przy tym komórek zdrowych.
Marihuana medyczna – łagodzenie objawów choroby i łagodzenie skutków ubocznych chemio- i radioterapii
Medyczna marihuana niweluje skutki uboczne chemio- i radioterapii. Łagodzi nudności i wymioty, pobudza apetyt, zmniejsza bóle neuropatyczne, może także pomagać w zmniejszeniu obrzęku rąk i nóg, które często występują u pacjentów poddawanych takim zabiegom. Marihuana sprawdzi się również jako uzupełnienie konwencjonalnej terapii, ponieważ m.in. pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, pobudzając apetyt, przydatna jest w walce z zaburzeniami snu i ogólnie wpływa pozytywnie na jakość życia i nastrój pacjentów. Może być stosowana w leczeniu paliatywnym i często jest jedynym środkiem, który jest w stanie zapewnić ulgę chorym, zarówno jeśli chodzi o fizyczność, jak i stan psychiczny.